Adrasan’da Gezilecek Yerler

Adrasan'da Gezilecek Yerler

Akdeniz’in mutlaka ziyaret edilmesi gereken bölgeleri arasında yer alan Adrasan’da gezilecek yerler hakkında bilgiler derledik. Günübirlik, konaklamalı veya çeşitli turlar ile Adrasan’ı keşfetmek isteyen ziyaretçilerimiz için Adrasan ve çevresinde gezilebilecek bölgeleri sunduk…

Likya Yolu

Muğla – Antalya arasında yer alan Likya Yolu’nun bir parkuru da Adrasan’da bulunmaktadır. Sadece ülkemizin değil, Dünya’nın en büyük yürüyüş parkurları arasında bulunan Likya Yolu eşsiz bir doğa manzarası ile size eşlik etmektedir. 20’den fazla yürüyüş rotası bulunan Tarihi Likya Yolu’nda yürümek ve harika doğa manzarasını izleyerek keyifli vakit geçirmeyi ihmal etmeyin.

Beydağları Milli Parkı

Adrasan’a ortalama 40 kilometrelik mesafede bulunmaktadır. Mavi ve yeşilin her tonunu keşfedebileceğiniz Beydağları Milli Parkı, Antik Kent kalıntılarına da ev sahipliği yapmaktadır. Doğayı ve tarihi keşfetmek için harika bir lokasyon olan Beydağları Milli Parkı’nı keşfetmek için rotanızı oluşturup, yola koyulmayı unutmayın.

Akseki Koyu

Adrasan koyları arasında yer alan Akseki Koyu’nun çevresinde yüksek kayalar ve taşlar bulunmaktadır. Bundan dolayı sadece tekneler ile ulaşım sağlamak mümkündür. Günübirlik gezi planınıza Akseki Koyu’nu da dahil edebilir ve incecik kum yapısına sahip plaj alanında keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Suluada

Suluada, Adrasan denildiğinde akla ilk gelen bölgeler arasında yer almaktadır. Adrasan bungalov ev tatili yapan misafirler Suluada’yı tekne turu ile keşfetmektedir. Konaklama tatillerini ise Şirinler Camping işletmesinde yapmaktadırlar. Adrasan kamp yerleri ve Adrasan bungalov evleri denildiğinde, adından sıkça söz ettiren tesiste keyifli bir tatil deneyimlemek mümkündür. Suluada’yı günübirlik tatil planınıza dahil ederek veya konaklamalı tatil yaparak Suluada’yı keşfedebilirsiniz. Suluada, Türkiye’nin Maldivleri olarak da bilinmektedir.

Adrasan Deresi

Adrasan Deresi, Adrasan Koyu’na akmaktadır. Adrasan Deresi üzerinde yer alan tesisleri ziyaret edebilir ve birbirinden güzel Adrasan lezzetlerini tadabilirsiniz. Beydağları Milli Parkı sahasında bulunan Adrasan Deresi, sıcak yaz günlerinde serinlemenize de yardımcı olacaktır. Adrasan’a gittiğinizde mutlaka Adrasan Deresi’ne uğramayı ihmal etmeyin.

Musa Dağı

Olimpos ile Adrasan’ı birbirinden ayıran Musa Dağı macera severler tarafından sık sık ziyaret edilmektedir. Doğa manzaralı fotoğraflar çekebileceğiniz gibi doğa yürüyüşü aktiviteleri de gerçekleştirebilirsiniz. Antik kalıntılarında bulunduğu Musa Dağı’nda doğanın tam kalbinde huzurlu vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca Musa Dağı, Tarihi Likya yolu parkurunu da sahasında bulundurmaktadır.

Adrasan Ceneviz Koyu – Porto Ceneviz Koyu

Adrasan Ceneviz Koyu veya diğer adıyla Porto Ceneviz Koyu, tatil beldesi Adrasan’ın en çok tanınan koylarından bir tanesidir. Tekneler ile ulaşım sağlanabilen Ceneviz Koyu, doğal sit alanı olmasından dolayı, koruma altına alınmıştır. Ceneviz Koyu ismi, koyun çevresinde bulunan tarihi kale kalıntılarından gelmektedir. Dalış ve yüzme için uygundur.

Sazak Koyu

Tekne turları veya tekne kiralaması yaparak ya da Adrasan sahil yolu üzerinden orman içerisinden giden patika yolu takip ederek ulaşım sağlayabileceğiniz Sazak Koyu, sizleri bekliyor. Adrasan’a gelen hemen herkesin mutlaka ziyaret ettiği bir koy olan Sazak Koyu’nu tekne turlarıyla gezebilir ya da tekne kiralaması yaparak da turlayabilirsiniz. Denizi berrak ve doğası ferahtır.

Yanartaş (Chimera)

Yanartaş, Antalya’da en çok ziyaret edilen bölgeler arasında kendine yer bulmaktadır. Yüzyıllardan beri hiç sönmeden yanan Yanartaş, doğal bir ateş olarak bilinmektedir. Beydağları Milli Parkı sınırı içerisinde bulunan Yanartaş, farklı bir deneyim yaşamak isteyenler ilgi odağı olmaktadır.

Kız Kalesi (Adrasan Kalesi)

Katip Çelebi’nin Azrasan olarak belirttiği, Evliya Çelebi’nin ise Adrasan olarak yazdığı Kız Kalesi, Adrasan Kalesi olarak da bilinmektedir. Adrasan Kalesi’nin diğer isminin Kız Kalesi olduğu ifade edilmektedir. Tarihi geçmişi ve doğasından dolayı ilgi çeken Adrasan Kalesi, Adrasan’da heybeti ve manzarası ile kendini göstermektedir.

Gelidonya Feneri (Taşlıkburnu Feneri)

237 metre uzunluğu ile Türkiye’nin en yüksek feneri olarak bilinen Gelidonya Feneri, Tarihi Likya Yolu üzerinde bulunmaktadır. Adarasan’a sadece 12 kilometre mesafede bulunan Gelidonya Feneri, tarihi yapı statüsündedir ve koruma altına alınmıştır. Adrasan’dan Gelidonya Feneri tabelalarını izleyerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbeti Başlat
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?